Zihin, düşünce üreten bir mekanizmadır. Eğer gün içinde zihni kontol altına almazsanız, o sizi yöneterek enerjinizi boşa harcamanıza neden olur. Zihinsel özgürlüğe ulaşmak için zihni eğitmek gerekir. Zihinsel zayıflığa tepkisel ve duygusal zihin neden olmaktadır. Güçlü iradeniz var ise her durumda, her şekilde, her yerde dikkatiniz keskin olur ve konsantre olabilirsiniz. Zayıf zihin ve negatif düşünceler zihni donuklaştırarak gücünü azaltır. Konsantrasyonunuz güçlüyse, negatif düşünceler sizi etkilemez; fiziksel ve zihinsel enerjinizi istediğiniz işe yönlendirebilirsiniz.

Telaşlı zihin, korkular, duygusal tepkiler, sabırsızlık konsantrasyon gücünü azaltarak zihinsel özgürlüğü engeller. Sigara içen, kızgın, öfkeli ve sürekli et yiyen insanların zihni dengeli değildir. Zihni dengelemek, güçlendirmek ve özgürleştirmek için her gün düzenli olarak Orijinal Yoga Sistemini uygulayabilirsiniz. Orijinal Yoga Sisteminin altıncı basamağı olan Dharana yani Konsantrasyon teknikleri ile zihinsel fonksiyonlar düzene girer ve zihin bir objeye güçlü bir şekilde odaklanabilir. Bu da başarıyı olumlu yönde etkiler. Böylece derin konsantrasyon hali sizi zihinsel sessizliğe kavuşturur.

Zihinsel sessizliğe ulaşıldığında gözlemci modunda olursunuz yani dış dünya sizi olumsuz yönde etkilemez. Dünyanın içinde olup aslında bu dünyanın dışına çıkarsınız. Farkındalık gücünüz yükselir ve her duygunuzu, düşüncenizi, eyleminizi, davranışlarınızı gözlemleyebilirsiniz. Orijinal Yoga Sistemi sayesinde zihin bir nokta üzerine odaklanınca nefes çalışmalarını daha etkili daha amacına uygun bir şekilde uygularsınız. Nefesler yavaş, ritmik ve düzenli olduğunda bedeni, zihni, duyguları yönetebilirsiniz. Dolayısıyla onların kölesi olmaktan çıkıp, efendi rolünü üstlenirsiniz.

Orijinal Yoga Sistemi hem bütünsel sağlık sistemi hem de mükemmel bir tekamül aracıdır. Bu tekamül aracı kişisel gelişiminizi güçlendirir. Böylece karakteriniz değişerek bambaşka biri olursunuz. Zihin özgürlüğü, sizi güçlendirerek istediğiniz herşeye kavuşturur. Daha iradeli olursunuz ve kendinize olan güveniniz artar. Orijinal Yoga Sisteminin ilk dört aşaması; Yama, Niyama, Asana( vücut çalıştırma) ve Pranayama( Nefes teknikleri) 'dır. Bunlar dış organlar olarak adlandırılır. Daha sonraki dört aşama da; Pratyahara( Duyuları geri çekme), konsantrasyon, meditasyon ve Üstün Yoğunlaşma( Samadhi) 'dir. Bunlar da iç organlar olarak adlandırılır. Bu iki organ birbirinden ayrılamaz. İki organın düzenli ve sistematik birliği bedeni, zihni, duyguları özgürlüğe kavuşturarak ruhsal ve psikolojik olarak sizi varoluşsal boyutlara taşır.

Zihin özgürleştiğinde yani dış nesnelerden geri çekildiğinde özünüzün derinliklerine inersiniz . Yani kendinizle yüzleşerek, kendinize dönersiniz. Konsantrasyon tekniği yukarıda belirttiğim gibi, Orijinal Yoga Sisteminin iç organlarındandır. Konsantrasyon tekniğiyle tüm istek, arzu, tutkuların ötesine geçecek ve zihinsel farkındalığınız her gün kademe kademe artacak.

Orijinal Yoga Sistemi dolu günler sizinle olsun...

Neval KÜTÜK

Yoga ACADEMY Antrenörü

info@yogaacademy.com.tr

atasehir@yogaacademy.com.tr

nksatya83@gmail.com


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.