Sanat İç dünyanın dışa vurumudur. Sanata aşk eklenince sanat aşkın içinde erir ve muazzam eserlerin çıkmasına neden olur. Çünkü aşık olan kişi bir şeyler yaratmak ,hediye etmek ,aşık olduğu kişiye süpriz yapmak ister. Aşık insan sadece üretmek ve yaratmak amacı güder. Onun içinde bitmek bilmeyen bir potansiyel uyanmıştır. Karşıdaki kişi onun uyuyan yaratıcı sanatsal tarafını tetiklemiştir. Bence! Aşkı en iyi sanat anlatır, sanatı da aşk. Bütün bestelerin, dansların, resimlerin, şiirlerin vs. hepsinin temelinde aşkvardır. Salvador Dali'nin Gala’ya olan tutkulu aşkı bundandır ki ! Çalışmalarında Gala dan bahsediyor. Beethoven'ın'' Ölümsüz Aşk ''eseri yine içinde fırtınaların koptuğu bir anda ortaya çıkmıştır. Aşk ve sanat insan hayatında çok önemli yer tutar. İnsan aşık olduğunda etrafa faklı gözlerle bakar her yerde aşkın sesini, dansını,şiirini, resmini, bestesini görür, hisseder. Bunu her yerde herkese özelikle aşık olduğu kişiye yaşatır. Aşk ve sanat bilinmeyenden birden geliverir. Bunun için sanatçı ruhlu kişiler içli, duygusal, hassas, naif dir! Her şeyi çok daha derinlerde yaşar ve sıradan hislerden uzak en derini hisseder ve özümserler, bunları bütün sanatçıların eserlerinde görebilir, duyabilir, hissedebilirsiniz bütün eserde yaşanmışlık vardır. Boş şeyler üretmez sanatçılar. Yarattıkları her şeyi yaşar, özüne iner ve çalışmalarına yansıtırlar. Aslında o yaşarken sanat eseri çıkmıştır. Sadece objeye aktarmak kalır. Sağlıklı bireyler sağlıklı eserler çıkarır. Temelinde kişinin ruhunda bulunan aşk enerjisi dinamiği yatar. Aşkla dolup taşan kişi her yeri her şeyi güzelleştirir. Bunun için her şey aşk kökenlidir... 
 

Akif Manaf Hocamız da AŞK NEDİR VE NASIL YAŞANIR? kitabında şu sözlere değinmiştir! 
 

''Mantık merkezli insanlar için aşk bir cehennemdir sezgi merkezli insanlar için ise aşk bir cennettir. Kalp aşkla dolup taşınca yeni dünyalarkeşfedilir.Bu dünyalarda yöntem denilen şey geçersizdir.Aşk şiirseldir,o yüzden düz yazıyla açıklanamaz fakat şiirler de onu açıklamaktanacizdir.Aşkın gizemini açıklamak için çok şey söylenebilir,fakat bu gizemi yaşayana kadar tüm sözler anlamsızdır . Aşk gizemini yaşamaya başladığında sözler ve gözler anlam kazanmaya başlar . Aslında sözler fazla işe yaramaz ama aşk gizemine dalmak için ipuçları verebilir,onlar işe yarar.Onları takip ederek aşk gizeminin içine dalabilirsin ve onu yaşayabilirsin''
 

''Eğer herhangi bir şeye inanma ihtiyacın varsa ,aşka inan çünkü insanoğlunu yalnızca aşk kurtarabilir.''
 

AYRICA GERÇEK AŞKIN GİZEMİNİ YAŞAMANIZ İÇİN İPUÇLARI VERİYOR BUNLARI SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTİYORUM;
 

1.İPUCU:İnanç ile ilgilidir.her insanın birşeylere inanma ihtiyacı vardır.Eğer herhangi bir şeye inanma ihtiyacınız varsa,aşka inanın çünkü insan oğlunu yalnızca aşk kurtarabilir.İnancınözgürleştirici olması için pozitif olması gerekir.İşteaşk en pozitif inanç türüdür.
 

2.İPUCU:İdeal ile ilgilidir.Her insanın bir idealivar.İnsanoğlu bilerek ya da bilmeyerek bir idealoluşturur.Beklentisiz aşk senin idealin olsun.İdealköleleştirici veya özgürleştirici olabilir.İşte aşk en özgürleştirici ideladir.
 

3.İPUCU:Gizem ile ilgilidir.Varoluşta gizem olmazsa hayat hayat bayat olur.Gizem hayatın baharatıdır.Hayatında bir heyecanın olaması için merakettiğin bir gizem olmalıdır.İşte aşk merak edilmesi gereken en gizemli gizemdir.
 

Aşkın gizemi nefes alışverişleri ve kalp atışları kadar doğaldır.Aşk en doğal şekilde sana gelir.Kimse sana aşkı veremez,aşk kendiliğinden sana gelir.Aşk senin kalbinden fışkırmaya hazırdır yeter ki sen hazır ol.
 

4.İPUCU:Hazır olmakla ilgilidir.Aşk için hazır ol!Bazıları aşkın gelişmesi gerekir diyor biz ise aşk için sizin gelişmeniz gerekiyor diyoruz.Aşkıngelişime ihtiyacı yok gelişime ihtiyacı olansensin.Sen gelişmeden aşkın gizemi kendini sana açmaz ve yaşatmaz.
 

5.İPUCU:Aşkı yaşarken mükemmel olmaya çalışma doğal olmaya çalış.Toplum seni hep daha mükemmel olma konusundakoşullanduracaktır.Çevre senin kafana her türlü yanlış aşk fikirleri sokacak ve aşkını mahvedecektir.
 

6.İPUCU:Aşk konusunda çevrendeki cahil kişilerin konuşmalarına kulak asma,içinden gelen SEZGİNİN sesine kulak ver.Çünkü birey aşk dünyasını keşfetmeye başladığında çevre yüzünden aşkla ilgili dayatılmış kavramlar,engel teşkil edecektir.
 

7.İPUCU:Gerçek aşkı bulabilmek için aşkla ilgili bütün koşullanmalardan kurtulmakgerekir.Koşullanmalardan biri,bir kişiye aşık olduğunda bu aşkı hayat boyu sürdürmezorunluluğudur.Bu çok tehlikeli bir koşullanmadır.Bu koşullanma sonucu birey âşık olduğunda aşkını kalıcı yapmaya çalışıyor ve bunu için çaba mücadele ediyor.Bu tür suni çabalar sonucu aşk yapaylaşıyor ve tükeniyor.Aşk zaten ebedidir.Onu kalıcı yapmaya çalışma.Onu sadece yaşamaya çalış-sonsuza dek âşık olacaksın.
 

8.İPUCU:Dünyevi aşkı kalıcı tapmaya çalışma.Doğadaki çiçekler açar ve bir süre sonra solar.Bu gezegende hiç birşey kalıcı değildir.Fakataşk çiçeğini sonsuza kadar yaşatabilirsin.Eğer aşk çiçeğini koşulsuz sevgiyle beslersen o sonsuza kadar açar.
 

9.İPUCU:Aşkı koşulsuz sevgiyle besle.Âşıkolduğun insandan hiç birşey bekleme.Özellikledeseni sonsuza kadar seveceğini bekleme çünkü bu en aptalca bekleyiş olacaktır.Âşık olduğun insanın bedeni bir süre sonra yaşlanacak ve ölecek.Bubasit gerçeği görmen gerekir.
 

10.İPUCU:Aşk taleplerinden vazgeç.Eğer aşkı zorlarsan yapay hale gelir.Günümüzün insanı yapay şeylere yatkın,o yüzden gerçek aşkı unutmuş ...
 

11.İPUCU:Aşkı nesnelleştirme aşk özel bir olgudur.O yüzden değişken ve belirsizdir.Yaşambelirsizliklerle doludur.Tıpkı bunun gibi gerçek aşkta belirsizdir.Ve bırak belirsiz olarak kalsın -bu heyecan vericidir.
 

12.İPUCU:Aşkın kendisi ol.O zaman çevrendekiler sana ne yaparsa yapsın sen aşkla dolup taşacaksın ve etrafa aşk yayacaksın.Sen aşk için özel bir çaba göstermeyeceksin,fakat yaptığın her eylem aşkla dolu olacak ve aşkın akmasına neden olacak.
 

13.İPUCU:Aşkını kanıtlamaya çalışma,sadece aşk dolu ol!Koşulsuz aşkı yaşayınca bireyin aşkını kanıtlamaya ihtiyacı olmayacak çünkü zaten anlayışlı,özenli,özgürleştirici ve aşk dolu olacak.
 

14.İPUCU:Aşığına tutunma.Âşk olayında değişikliklerden korkma ve aşığına tutunmayaçalışma.Eğer terslikler olduysa ve sşığın seni terk ettiyse,bunu heyecanla karşıla,acılara gömülme çünkü bu olay sana yeni aşk deneyimleri için fırsat tanıyacak.
 

15.İPUCU:Kıskanmaktan vazgeç.Kıskançlık senin aşkta zenginleşme olasılığını yok eder.
 

16.İPUCU:Âşkta esnek ol!Aşkın heyecan ve eğlence dolu olması için esnek olmak şarttır.Eğereşin başka biriyle ilgilenecekse,sen onu zindana kapatsan bile bunu yapar.Ayrıca zoraki aşkın ne yararı var ki....
 

17:İPUCU:Aşkı özgürce yaşa!Âşk alışverişinde özgürlük yoksa o aşk tükenmeye mahkümdur.Eğeraşk özgürlüğünü kısıtlıyorsa bil ki o aşk gerçek aşk değildir ve seni tüketecektir.
 

18.İPUCU:Aşk ile ilgili toplumun kafana yerleştirdiği tüm çirkin kavramları çöpe at!Eğer aşk konusunda zihnin ve düşüncelerin net ise aşk yolunda karşına çıkan tüm sorunlarla kolaylıkla baş edebilirsin.
 

İnsanlık burada verilmiş ipuçlarını takip ederse aşk zengini olacaktır,aşkla dolup taşacak ve aşk gizemini yaşayacaktır.O zaman toplumun kronikleşmiş tüm sorunları kendiliğindençözülecektir.Ne silahlara ne de şiddete gerek kalacaktır.
 

AŞKINIZI BEKLENTİSİZ YAŞAMANIZ VE SANATA AKTARMANIZ DİLEĞİMLE
 

SANAT VE AŞK İLE KALIN...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.